ZUHAL DERKEN?

ikulis_zuhal

Birinci ağızdan Zuhal’i yazmak:

Ciddi ve disiplinli, soğuk ama sahiplenebildiğim, insanların birbirine sıra verdiği, saygı duyduğu, biraz bozuk ağızlı ama sıcak arkadaşlıkların olduğu bir şehirde doğdum. Yeşili bol ve mesafeleri yakın Ankara’da. Öğrencilerin keyifli sohbetlerinin, kamu kurumlarının ciddi görüntüsüne eşlik ettiği bu şehirde büyüdüm lakin memur grisinden bir nebze dahi sinmemiş üzerime, üniversite çağına geldiğimde sadece sıcak sohbetlerin ve senaryo yazmanın izlerini buldum kendimde.

İnsan ilişkilerim hep sıcak, yardımsever, yönlendirici oldu. Biraz da bu bilinçle İnsan Kaynakları Yönetimi’ nin içine daldım ve Isparta’ ya Süleyman Demirel Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümünü hatmetmeye gittim. 🙂 Bu alanda açılan ilk bölümlerden olmasının heyecanına kapılarak müthiş çalışmalar, çıkarımlar yaptık arkadaşlarımızla, baktım ki insanı personel olarak görmek değil de işi yönlendiren insan olarak görmek çok verimli sonuçlar doğuruyor, aslan burcumun tüm özelliklerini bu alana yönlendirip, kendimi de işi yönlendireni de geliştirmeliyim dedim. Sonrasında kanunlar, normlar, resmi her yönüyle çalışma hayatını ele almanın gerekliliği fikri aldı beni ve Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü bitirdim.

İK alanında ilk iş deneyimim Ankara’ da, sağlık sektöründe İnsan Kaynakları asistanı olarak çalışmak oldu. Sağlık çalışanlarına ayrı bir ilgi duymam bundandır 🙂 İlk işler ilkokul gibiymiş, ilk müdür ilk öğretmenin gibiymiş, nasıl başlarsan öyle gidermiş bunu öğrendim. Eski bir hakimin disiplini, dikkati ve araştırma ruhu bana da geçti. Her fırsatta ilk müdüremi sevgi ve yüzümde tebessümle anmam bundandır 🙂

Çalışırken farkında oldum ki İK alanında tüm gelişmeler Marmara Bölgesinde gerçekleşip, bu gelişmelerin diğer bölgelere yayılması oldukça zaman alıyor. Katılamadığım eğitimler, zirveler, kariyer günleri arttıkça meslek aşkımın beni İstanbul’a taşıması kaçınılmaz oldu ve Bilişim sektöründe faaliyet gösteren bir firmada işe alım uzmanı olarak yeni bir işe başladım ve gördüm ki satış alanında İnsan Kaynakları gerçekten çok fazla özeni, geliştirmeyi, araştırmayı hak ediyor.

Ardından kimya teknolojileri, imalat ve ekolojik tarım alanlarında çalıştım.Süreç çizimleri yapan, teşvik projeleri kapsamında yeni bir şeyler yapmak için çabalayan dostane bir ekibin parçası olmak yazıldı haneme. 🙂

Hangi sektörde olursa olsun insana tebessüm ettiğinde işe yaradığını öğrendim. Domatesi üretene gülümsemek, onu tehlikelerden korumak, şartlarını iyi hale getirmenin domatesi bile etkilediğini gördüm 🙂 Stajyerlere değer verdiğinizde aynı azimle devam ettiklerini ve onlara ‘stajyer genel müdür’ denilebileceğini gördüm mesela :)Oryantasyon planları, eğitimler, çalışma hayatında giyinme ve iş ahlakı üzerine araştırmalar, iş tanımları, cv taramalar, kariyer portalları, ilan vermenin incelikleri, adayları elemenin değil öne çıkan yetkinlikleri keşfetmenin yolları derken; bilmediğim çok şeyi uygulayarak öğrenme imkanım oldu. Öğrenmek, hele ki insana dair öğrenmek hiç bitmesin istedim.

Halen İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde insan Kaynakları alanında Yüksek Lisans yapıyorum ve araştırdığım konuları, yaptığım gözlemleri öğrenmek hiç bitmesin diye burada yazıyorum. Aynı zamanda bir İnsan Kaynakları Danışmanlık firmasında İşe Alım, Sosyal Medya ve Eğitim fonksiyonlarında çalışıyorum. İnsan Kaynaklarına dair kulisler oluşturuyorum.

Blog hayatıma 2009 yılında blogspot üzerinden işimin zuu-hali isimli sayfada yayınla başladım. Hem iş hayatında hem de adına mola dediğimiz ama başarının zeminini oluşturan asıl zamanlarda farkında olduklarımı paylaştım orada. Sonra ‘Tebdil-i mekanda ferahlık vardır’ dedim ve www.ikulis.net’i açmaya yazılarımı burada toplamaya karar verdim. Bu alanda çalışmadan önce giyim mağazası, market, matbaa, fuar ve kongrelerde görev aldım, hatta pamuk prenses kostümüyle balon satmışlığım dahi var. Kadın çalışanları gördüm – mütemadiyen mobbinge uğrayan, adlarına engelli denilen ama aslında önlerine çeşit çeşit engel konulan çalışma arkadaşlarımızı, sigortası asgariden yatan verimli çalışanlar gördüm, sesleri çıkmayan, bir sözle işyerlerinden çıkarılan-kariyeri orta yerde kalmış çalışanlarla tanıştım. İşte çalışma hayatına her açıdan bakmayı sevmemin temeli de buralardan geliyor. Bu site bu açıları ortaya koyabildiğim güzide mekânım benim.

Yani bence İKulis;

Günümüz İnsan Kaynakları fonksiyonlarına eleştirel bir yaklaşım sergiler. İş yaşamımızda karşılaştığımız sorunları, kurduğumuz hayalleri, ‘yapılması imkansız’ diye etiketlediğimiz fikirlerimizi oturduğumuz ofiste yakınmak yerine paylaşıma açar, tartışma sağlar, araştırma yapılmasına olanak verir ve çözüm önerileri sunarak fonksiyonların geliştirilmesine katkıda bulunur. İnsan Kaynakları alanında yapılan her türlü toplantıya iştirak eder, gözlem yapar, görüş bildirir ve İnsan Kaynakları kulisleri hakkında bilgilendirme yapar. İyi bir İK çalışanı olmanın esaslarını ilke edinmiştir. Bu doğrultuda hareket eden İKulis, her durumu mülakat masasının iki tarafından ele alır ve yayınlarını bu esasla sizlere ulaştırır.

Bunun yanı sıra ihtiyacı olan varsa CV’sine göz atıyorum, adayın yapabileceği yanlışların önüne geçmeye çalışıyorum.

İyi bir tiyatro seyircisi, oyuncusu ve metin yazarıyım diyebilirim 🙂

Yazmayı seviyorum, dil bilgisi ve imla kurallarını seviyorum.

Güzel anlatımı ve özellikle özgün olmayı seviyorum. Sevdiğim ölçüde de özgünlüğe hayatımda yer veriyorum. İKulis de özgün bir İnsan Kaynakları blogu olma yolunda ilerliyor nitekim. 🙂

Vespa tutkunuyum, futbolu hiç sevmem. ‘Fularsız Zuhal giyinmemiş Zuhal’dir’ diyecek kadar severim bu aksesuarı. İşim gereği kalabalık yerlerde çalışırım, kalabalık grupları severim ama işe gidip gelirken hep en tenha yerleri seçerim. Farkındalığım da öyle zamanlarda artar. Eğer seslerin beni yönlendirmesini istemiyorsam ve dikkatimi incelemek istediğim yönde tutmam gerekirse; tüm gün kulağımda tek bir müzikle gezmeyi başarabilirim. Düşündüğüm şey üzerine gözlem yapmak ve bunları başkalarına aktararak yaşamak, birilerini yönlendirmek aslan burcu tarafıma iyi gelmiştir hep. Yazılmış iyi yazılar da bu hislerimin sonucudur.

Keyifli paylaşımlarda buluşmak dileğiyle…

Zuhal ASLAN

556531_10150715122199084_247078962_n